See Talus on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talas",
"3": "-us",
"id2": "association"
},
"expansion": "talas + -us",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "talas + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Talus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Talus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Talus",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Talu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (association)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "Isotalus"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Talus-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑlus/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝lus̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑlus"
}
],
"word": "Talus"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "Isotalus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talas",
"3": "-us",
"id2": "association"
},
"expansion": "talas + -us",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "talas + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Talus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taluksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taluksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taluksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Talus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Talus",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Talu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -us (association)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlus",
"Rhymes:Finnish/ɑlus/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑlus/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝lus̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑlus"
}
],
"word": "Talus"
}
Download raw JSONL data for Talus meaning in All languages combined (20.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Talus",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Talus",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.